Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?

Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?

Kiedy zbliżamy się do ukończenia studiów, zadajemy sobie jedno, bardzo ważne pytanie, a mianowicie: „Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?” Pisanie pracy to niezmiernie stresujący czas dla każdego studenta. Poświęca on mnóstwo czasu na wyszukiwanie informacji, a następnie na ich interpretację i przelanie myśli na papier. Często w końcowym etapie okazuje się, że nasza praca nie została dopuszczona przez program antyplagiatowy. Co wtedy? Przychodzimy z pomocą! Poniżej przedstawimy kilka najistotniejszych zasad, które odpowiedzą nam na pytanie:” Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?”

  1. Nie przepisuj książki

Warto zwrócić na to uwagę na samym początku pisania pracy licencjackiej. Przepisanie 5 i więcej takich samych wyrazów z książki program interpretuje jako cytat z bazy. Jest to określane współczynnikiem 1. Co więcej, współczynników podobieństwa mamy aż pięć, jednak wskaźnik 2 jest z nich wszystkich najważniejszy. Dowiadujemy się z niego, jaką część naszej pracy licencjackiej stanowią frazy od 25 słów i więcej znajdujące się już w bazie uczelni. Na naszą korzyść wpływa jedynie fakt, iż współczynnik ten pomija wszelkie akty prawne. Każda uczelnia subiektywnie definiuje wysokość dopuszczalną tego wskaźnika. Informacje na ten temat z pewnością odnajdziemy na stronie uczelnianej.

Nasza rada – przeczytaj fragment literatury, który Cię interesuje. Następnie zinterpretuj ten akapit i napisz tekst swoimi słowami bez przepisywania zdań z książki. Tym sposobem na pewno unikniemy plagiatu.

  1. Nie stosuj zamiany kolejności słów

Nie tylko przepisanie takich samych fraz zostanie uznane jako plagiat, ale także zamiana ich kolejności. Program antyplagiatowy jest bardzo „czuły” i należy pisać pracę licencjacką w jak największym stopniu swoimi słowami.

  1. Cytuj poprawnie

Istotną kwestią w odpowiedzi na pytanie: „jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu” jest wiedza na temat poprawnego cytowania. Informacje na ten temat powinny znaleźć się na stronie uczelnianej w zakładce „praca dyplomowa”. Źródła z Internetu również muszą być odpowiednio zacytowane.

  1. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Stara zasada: „Cokolwiek robisz, rób to dobrze” świetnie się tutaj sprawdzi. Jak piszesz akapit, zawsze od razu dopisz przypis. Nasza pamięć jest ulotna, a w natłoku spraw może nam to później umknąć i stracimy mnóstwo czasu na odnajdywanie źródła tekstu.

  1. Wszelkie niepewności konsultuj z promotorem

Promotor to osoba, która sprawdza i poprawia pracę. Nie należy zgłaszać się do niego w ostatnich dniach przed wyznaczonym terminem składania pracy. Uzgodnij ze swoim promotorem terminy ukończenia poszczególnych etapów pracy (np. rozdziału) i ich przestrzegaj. Każda konsultacja wpływa pozytywnie na pracę licencjacką, gdyż na bieżąco jesteśmy informowani o błędach.

Reasumując, pisanie pracy licencjackiej to twardy orzech do zgryzienia. Nie należy zebrać się do jej pisania miesiąc przed, lecz w odpowiednio dłuższym terminie. Będziemy spokojniejsi nie mając presji czasu, a w razie czego jest to wystarczający okres na nanoszenie niezbędnych poprawek, aby uniknąć plagiatu. Mamy nadzieje, iż nasze porady przydadzą się przy pisaniu pracy licencjackiej i odpowiedziały rzetelnie na pytanie: „jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
olej kokosowy jak przechowywać
Olej kokosowy – podstawowe zastosowanie

Olej kokosowy stał się ostatnio niezwykle popularny. Chcesz wiedzieć do czego go używać? Czy ma jakieś zastosowania poza kuchnią? Gdzie...

Zamknij