Co się dzieje, gdy dziecko nadużywa technologii?

Obecnie niemal wszyscy korzystamy ze smartfonów i tabletów, które bardzo ułatwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki nim mamy możliwość utrzymywania kontaktu ze znajomymi i rodziną, załatwić wiele spraw urzędowych. Możemy zrobić zakupy, szybko możemy sprawdzić drogę w nieznanym miejscu czy pogodę znajdując się na górskim szlaku.

Jako rodzice coraz częściej wręczamy tablety i smartfony naszym dzieciom w coraz młodszym wieku. Pozornie wydaje się, że to dobry sposób, żeby zająć dziecko, przecież będzie mogło oglądać swoje ulubione bajki i grać w proste gry, prawda?

Cóż, jest to bardzo niebezpieczna pułapka, gdyż, jak się okazuje, zbyt długie i częste korzystanie ze smartfonów i tabletów przez nasze pociechy zagraża ich prawidłowemu rozwojowi. Lekarze i naukowcy biją na alarm, abyśmy ograniczyli dzieciom dostęp do tych urządzeń! Czy mają rację?

komputer i dizecko

REKLAMA:

Zaburzony rozwój psychiczny i fizyczny

Według badań prowadzonych na całym świecie dzieci po raz pierwszy dostają do rąk smartfon lub tablet już w wieku dwóch lat i spędzają przed nim po kilka godzin dziennie. Jakie są tego skutki?

Najnowsze wyniki badań rysują doprawdy przerażający obraz, gdyż wynika z nich, że mózg dziecka spędzającego dużo czasu przed ekranem smartfonu lub tabletu przestaje się prawidłowo rozwijać! Dlaczego tak się dzieje?

Wielogodzinne oglądanie filmików na tablecie lub granie w proste gry na smartfonie, zamiast bezpośrednich interakcji z otoczeniem, w tym rówieśnikami, sprawia, że dzieci w wieku do piątego roku życia nie zdobywają podstawowych umiejętności społecznych.

Brak prawidłowej ilości kontaktu z ludźmi wpływa bardzo negatywnie na rozwój empatii, zaś dawanie dzieciom tabletu, gdy odczuwa nudę, aby w prosty sposób je zająć i poprawić mu nastrój może zaowocować w przyszłości brakiem umiejętności z radzeniem sobie z przeciwnościami losu i trudnymi sytuacjami życiowymi.

Obsługa smartfona nie wymaga żadnego wysiłku intelektualnego, a wszystkie rozrywki są niemal podane na tacy, dzieci z każdej strony atakowane są milionami informacji, przez co nie wykształcają one umiejętności koncentracji na pojedynczych zadaniach. Mnogość dostarczanych przez ekrany bodźców hamuje rozwój lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za mowę!

Negatywne efekty z nadmiernego korzystania z technologii przez najmłodszych widoczne są także w zaburzeniach rozwoju fizycznego, takich jak upośledzenie umiejętności werbalnych czy zaburzenia rozwoju mięśni dłoni, których leczenie będzie możliwe tylko podczas żmudnej i czasochłonnej rehabilitacji.

Długotrwale pochylanie się nad małymi ekranami prowadzi do uszkodzeń szyjnego odcinka kręgosłupa, które w skrajnych przypadkach mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Zastąpienie ruchu na świeżym powietrzu przez wirtualne zabawy to także prosta droga do nadwagi i otyłości oraz wszystkich związanych z tym chorób, w tym chorób serca i cukrzycy.

Jak zapobiec negatywnym skutkom?

Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zabronić naszym dzieciom używania smartfonów i tabletów? Oczywiście, że nie, powinniśmy jednakże bardzo je ograniczyć i kontrolować czas, jaki dzieci spędzają przed ekranami.

Specjaliści zalecają, aby nie dzieci nie spędzały przed ekranami tabletów i smartfonów dłużej niż 2 godziny dziennie, a jedno użyci powinno trwać 15-30 minut. Pamiętajmy także, aby zapewnić dzieciom właściwą ilość ruchu, czy na zajęciach sportowych czy w weekend na świeżym powietrzu. Postarajmy się też wzbudzić w dzieciach zainteresowanie pracami ręcznymi.